Tässä vuoden 2015 Oscar - voittajat

Alejandro Gonzalez Inarritun ohjaama Birdman oli tämän vuoden Oscarien suurin voittaja. Elokuva voitti parhaan elokuvan lisäksi pystit myös ohjauksesta ja ja alkuperäisestä käsikirjoituksesta sekä parhaasta kuvauksesta.

Toinen 4 Oscarin voittaja tänä vuonna oli Grand Budapest Hotel, jonka voitot tulivat kuitenkin vähemmän arvostetuista kategorioista, GBH voitti parhaan musiikin, parhaan puvustuksen, parhaan tuotantosuunnittelun sekä parhaan maskeerauksen Oscarit.

Illan kolmas suuri voittaja oli Whiplash, jonka voitot tulivat J.K Simmonsille parhaasta miessivuosasta, leikkauksesta ja äänityksestä.

Näyttelijäkategorioiden muut voittajat olivat Boyhoodin Patricia Argquette parhaasta naissivuosasta, Eddie Redmayne Kaiken Teoria elokuvasta voitti parhaan miespääosan ja Julianne Moore naispääosan elokuvasta Still Alice. Kaikki näyttelijäkategorioiden voittajat saivat ensimmäisen Oscar - palkintonsa.

Paras animaatioelokuva palkinto meni toista kertaa peräkkäin Disneyn tuotannolle kun loistava Big Hero 6 voitti Oscarin ja jätti Kuinka Koulutat Lohikäärmeesi 2 elokuvan nuolemaan tassujaan.

Alla Oscar palkintojen 2015 kaikki voittajat

Miessivuosa
VOITTAJA: JK Simmons elokuvasta Whiplash
Robert Duvall elokuvasta The Judge
Ethan Hawke elokuvasta Boyhood
Edward Norton elokuvasta Birdman
Mark Ruffalo elokuvasta Foxcatcher

Puvustus
VOITTAJA: The Grand Budapest Hotel – Milena Canonero
Inherent Vice – Mark Bridges
Into the Woods – Colleen Atwood
Maleficent – Anna B Sheppard
Mr Turner – Jacqueline Durran

Maskeereus
VOITTAJA: The Grand Budapest Hotel – Frances Hannon, Mark Coulier
Foxcatcher – Bill Corso, Dennis Liddiard
Guardians of the Galaxy – Elizabeth Yianni-Georgiou, David White

Vieraskielinen elokuva
VOITTAJA: Ida – Paweł Pawlikowski
Tangerines – Zaza Urushadze
Leviathan – Andrey Zvyagintsev
Wild Tales – Damián Szifrón
Timbuktu – Abderrahmane Sissako

Lyhytelokuva
VOITTAJA: The Phone Call – Mat Kirkby, James Lucas
Aya – Oded Binnun, Mihal Brezis
Boogaloo and Graham – Michael Lennox, Ronan Blaney
Butter Lamp – Wei Hu, Julien Féret
Parvaneh – Talkhon Hamzavi, Stefan Eichenberger

Lyhytdokumentti
VOITTAJA: Crisis Hotline: Veterans Press 1 – Ellen Goosenberg Kent, Dana Perry
Joanna – Aneta Kopacz
Our Curse – Tomasz Sliwinski, Maciej Slesicki
The Reaper – Gabriel Serra
White Earth – Christian Jensen

Äänitys
VOITTAJA: Whiplash – Craig Mann, Ben Wilkins, Thomas Curley
American Sniper – John T Reitz, Gregg Rudloff, Walt Martin
Birdman – Jon Taylor, Frank A. Montaño, Thomas Varga
Interstellar – Gary Rizzo, Gregg Landaker, Mark Weingarten
Unbroken – Jon Taylor, Frank A. Montaño, David Lee

Äänitehosteet
VOITTAJA: American Sniper – Alan Robert Murray, Bub Asman
Birdman – Aaron Glascock, Martín Hernández
The Hobbit: The Battle of the Five Armies – Brent Burge, Jason Canovas
Interstellar – Richard King
Unbroken – Becky Sullivan, Andrew DeCristofaro

Naissivuosa
VOITTAJA: Patricia Arquette elokuvasta Boyhood
Laura Dern elokuvasta Wild
Keira Knightley elokuvasta The Imitation Game
Emma Stone elokuvasta Birdman
Meryl Streep elokuvasta Into the Woods

Erikoistehosteet
VOITTAJA: Interstellar – Paul J Franklin, Andrew Lockley, Ian Hunter, Scott R Fisher
Captain America: The Winter Soldier – Dan Deleeuw, Russell Earl, Bryan Grill, Daniel Sudick 
Dawn of the Planet of the Apes – Joe Letteri, Dan Lemmon, Daniel Barrett, Erik Winquist
Guardians of the Galaxy – Stephane Ceretti, Nicolas Aithadi, Jonathan Fawkner, Paul Corbould
X-Men: Days of Future Past – Richard Stammers, Lou Pecora, Tim Crosbie, Cameron Waldbauer

Lyhyt animaatioelokuva
VOITTAJA: Feast – Patrick Osborne, Kristina Reed
The Bigger Picture – Daisy Jacobs, Chris Hees
The Dam Keeper – Robert Kondo, Daisuke “Dice” Tsutsumi
Me and My Moulton – Torill Kove
A Single Life – Joris Oprins

Animaatioelokuva
VOITTAJA: Big Hero 6
The Boxtrolls
How to Train Your Dragon 2
Song of the Sea
The Tale of the Princess Kaguya

Tuotantosuunnittelu
VOITTAJA: The Grand Budapest Hotel: Adam Stockhausen, Anna Pinnock
The Imitation Game: Maria Djurkovic, Tatiana Macdonald
Interstellar: Nathan Crowley, Gary Fettis
Into the Woods: Dennis Gassner, Anna Pinnock
Mr Turner: Suzie Davies, Charlotte Watts

Kuvaus
VOITTAJA: Birdman: Emmanuel Lubezki
The Grand Budapest Hotel: Robert D Yeoman
Ida: Lukasz Zal, Ryszard Lenczewski
Mr Turner: Dick Pope
Unbroken: Roger Deakins

Leikkaus
VOITTAJA: Whiplash – Tom Cross
Boyhood – Sandra Adair
The Imitation Game – William Goldenberg
The Grand Budapest Hotel – Barney Pilling
American Sniper – Joel Cox, Gary Roach

Dokumentti
VOITTAJA: Citizenfour – Laura Poitras, Mathilde Bonnefoy, Dirk Wilutzky
Finding Vivian Maier – John Maloof, Charlie Siskel
Last Days in Vietnam – Rory Kennedy, Keven McAlester
The Salt of the Earth – Wim Wenders, Juliano Ribeiro Salgado, David Rosier
Virunga – Orlando von Einsiedel, Joanna Natasegara

Kappale
VOITTAJA: Glory from Selma – Lonnie Lynn (Common), John Stephens (John Legend)
The Lego Movie – Shawn Patterson (Everything Is Awesome)
Beyond the Lights – Diane Warren (Grateful)
Glen Campbell: I’ll Be Me – Glen Campbell, Julian Raymond (I’m Not Gonna Miss You)
Begin Again – Gregg Alexander, Danielle Brisebois (Lost Stars)

Musiikki
VOITTAJA: Alexandre Desplat – The Grand Budapest Hotel
Alexandre Desplat – The Imitation Game 
Hans Zimmer – Interstellar
Jóhann Jóhannsson– The Theory of Everything 
Gary Yershon – Mr Turner

Alkuperäinen käsikirjoitus
VOITTAJA: Alejandro González Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris, Armando Bo – Birdman
Richard Linklater – Boyhood
E Max Frye, Dan Futterman – Foxcatcher
Wes Anderson, Hugo Guinness – The Grand Budapest Hotel
Dan Gilroy – Nightcrawler

Sovitettu käsikirjoitus
VOITTAJA: Graham Moore – The Imitation Game
Jason Hall – American Sniper
Paul Thomas Anderson – Inherent Vice
Anthony McCarten – The Theory of Everything
Damien Chazelle – Whiplash

Ohjaus
VOITTAJA: Alejandro González Iñárritu elokuvasta Birdman
Richard Linklater elokuvasta Boyhood
Bennett Miller elokuvasta Foxcatcher
Wes Anderson elokuvasta The Grand Budapest Hotel
Morten Tyldum elokuvasta The Imitation Game

Miespääosa
VOITTAJA: Eddie Redmayne elokuvasta The Theory of Everything
Steve Carell elokuvasta Foxcatcher
Benedict Cumberbatch elokuvasta The Imitation Game
Bradley Cooper elokuvasta American Sniper
Michael Keaton elokuvasta Birdman

Naispääosa
VOITTAJA: Julianne Moore elokuvasta Still Alice
Marion Cotillard elokuvasta Two Days, One Night
Felicity Jones elokuvasta The Theory of Everything
Rosamund Pike elokuvasta Gone Girl
Reese Witherspoon elokuvasta Wild

Elokuva
VOITTAJA: Birdman
American Sniper
Boyhood
The Imitation Game
The Grand Budapest Hotel
Selma
The Theory of Everything
Whiplash

Lähde: http://oscar.go.com/

Edellinen
« Uudempi
Seuraava
Vanhempi »